Історія Кіокушинкай

У 1953 році Мас Ояма відкрив свій перший доджо (додзьо) в Медзіро (Mejiro) у місті Токіо. У 1956 році, перший постійний доджо був відкритий у колишній студії балету за територією Університету Рікко (Rikkyo), в 500 метрах від нинішнього Японського центрального Доджо (Хомбу Додзьо). До 1957 року було 700 членів, незважаючи на велику кількість не витримали важких виснажливих тренувань. Практики інших стилів приїжджали в доджо Мас Оями, щоб навчитися тут повноконтактній боротьбі. Один з перших інструкторів, Кенджі Като, говорив новоприбулим фахівцям інших стилів, щоб дотримувалися техніки інших стилів, і вивчали будь-які прийоми і методи, які були б хороші в реальній боротьбі. Це і було те карате, яке розвивав Мас Ояма. Він брав методи і прийоми з усіх бойових мистецтв і не обмежував себе одним карате. Члени доджо Оями серйозно підходили до вивчення бойових прийомів, вбачаючи в цьому перш за все мистецтво ведення бою. Невеликі обмеження були введені при проведенні куміте – удари в голову наносилися відкритою долонею чи кісточками кулака, обгорненими рушником. Захоплення, кидки, і удари в пах були дозволені. Травми були звичайним явищем, і відсів учнів був дуже високий (більш ніж 90%). Учні не мали жодних поблажок незалежно від їх офіційного статусу, кожен отримував те, що він заслужив.

Тепер нарешті можна було подумати про відкриття власної школи. Ояма приступив до створення нової школи карате – Кіокушинкай (Товариство Абсолютної істини) відкрито протиставивши її всім раніше існуючим напрямам та стилів кемпо. Світовий центр школи Мас Оями був офіційно відкритий у червні 1964 року, і було прийнято назву Кіокушин, що має значення – Абсолютна істина. З тих пір, Кіокушин поширився більше ніж у 120 країнах світу, і на даний момент зареєстрованих членів IKO десятки мільйонів, тобто це одна з найбільших організацій бойового мистецтва у світі. Але що це – тріумф нового вчення? Hі, швидше за все – це оптимальна реалізація всієї спадщини кемпо, безсмертних заповітів старих майстрів. Сам Ояма не приховував еклектичної спрямованості своєї школи. Відмовившись від догматичних установок традиційних бойових мистецтв і насамперед від вузькосектантського підходу, він зробив генеральну ревізію всіх видів єдиноборств без зброї і зі зброєю з метою відібрати необхідні для своєї системи елементи. Всі вони в комплексі покликані були забезпечити вимоги школи: силу, стійкість, ефективність. Ояма ввів багато нових, запозичень і винайдених комбінацій в тактику вільного спарингу (дзю-куміте), тим самим, безперечно, поповнивши арсенал карате, хоча в його розробках ми і не знайдемо стрункої системи, пов’язаною з філософськими і космогонічними моделями, який могли похвалитися старі континентальні школи.

Головне у системі Ояма, що знаходить відгук у серцях мільйонів, не суха теорія, не медитація і не розучування цілком стандартних ката, а практична віддача, максимальна ефективність. Для своїх учнів Ояма розробив цілий каскад запаморочливих трюків, що втілюють вищі досягнення карате на фізичному рівні:
– Пробиття підвішеного на двох нитках листа тонкого рисового паперу ударами кулака і пальців руки;
– Розколювання підвішеної на мотузці дошки (або цегли) ударами кулака, ліктя, ребром долоні, ребром стопи і передньою частиною стопи з положення стоячи на землі або в стрибку;
– Розколювання декількох дюймових дощок у руках двох асистентів усіма можливими ударами рук і ніг, у тому числі і в стрибку на висоті близько двох метрів;
– Розколювання плаваючої в бочці з водою дюймової дошки;
– Розколювання руками, ногами і головою до двадцяти шарів черепиці;
– Розколювання ударом “рука-меч” або “залізний молот” трьох покладених одна на одну цеглин;
– Розколювання ударом “рука-меч” трьох покладених одна на одну, з проміжками, крижаних плит товщиною в три дюйми кожна;
– Пробиття рукою і головою крижаної брили;
– Розколювання масивних каменів ребром долоні;
– Відрубування горлечка стоячої пляшки;
– Проникнення ударом “рука-спис” у щільно пов’язаний пучок бамбукових прутів;
– Проникнення ударом “рука-спис” у підвішену коров’ячу тушу.

Всі описані дії відносяться, відповідно, до категорії позитивних (Ян) принципів активного нападу. Hе менш важливе місце в демонстраційній програмі Кіокушинкай займають і номери, що розкривають дивовижну здатність організму до пасивного опору і належать до категорії негативних (Інь). Наприклад, палиця товщиною у два дюйми ламається при ударі об голову, спину, груди, руки або ноги спокійно стоячої людини. Або таке: людина лягає спиною на дошку з цвяхами, на груди їй кладуть гранітний валун вагою не менше 50 кілограмів і розбивають валун ударом кувалди. Вражаючи. Втім, ще більш неймовірні трюки демонструють індійські йоги-факіри або китайські майстри цигун.

Силові номери в Кіокушинкай поєднуються зі всілякими пробами на швидкість, чіткість і точність. Тут слід згадати гасіння свічки на відстані різними ударами рук і ніг, розрубування ребром долоні сірникової коробки з тонкої фанери, висмикування паперового листа з-під пачки сигарет, склянки або стоячої сигарети, струшування попелу із запаленою сигарети в зубах партнера ударом ноги і тому подібні фокуси, розраховані на видовищний ефект. Однак Ояма приваблював прихильників не тільки цирковими виставами. Він особисто тренував спортсменів з багатьох країн, подорожував по всьому світу з лекціями і показовими виступами. Його перу належить чимало книг, брошур, технічних посібників і розробок. На його замовлення знято безліч рекламних фільмів – документальних і художніх. Але що особливо важливо – його вихованці перемагають на чемпіонатах. І не випадково його школа Кіокушинкай не входить у Всеяпонську Федерацію Карате, протиставивши їй свою Всесвітню федерацію. Ояма ішов своїм шляхом.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>