Кіокушинкай

Масутацу Ояма

Масутацу Ояма народився 27-го червня 1923 року, в селі Південної Кореї. Його справжнє ім’я Енг І Чой. Бойовими мистецтвами Ояма став займатися досить пізно, з 9-ти років. У 1938 році, у віці 15 років, він виїхав до Японії, і вступив до авіаційного училища, щоб стати льотчиком, подібно до героя його часу, перший льотчик-винищувач з Кореї. Вижити в тих нелегких умовах в тому віці виявилося важче, ніж він думав, тим більше, що корейці які навчаються в льотних училищах Японії були на правах чужих.

Незважаючи на важкий період у своєму житті він продовжував займатися бойовими мистецтвами, займаючись дзюдо і боксом. Одного разу він помітив студентів, що навчаються Окінава Карате. Це зацікавило його, і він поїхав в доджо (додзьо) Гичин Фунакоши (Гитин Фунакоши) в Університеті Такушоку (Такусеку), де він вивчив те, що сьогодні відомо як Шотокан (Сьотокан) Карате.

Його прогрес у тренуваннях був таким, що до сімнадцяти років він отримав другий дан, а до моменту вступу на службу в Японську Імперську Армію, у 20 річному віці, він отримав четвертий дан. У цей час він також серйозно зацікавився дзюдо, і його прогрес у цьому виді бойового мистецтва був не менш дивним. До моменту завершення тренувань з дзюдо він, менше ніж за чотири роки з початку тренувань, досяг четвертого дана.


Становлення майстром

Після поразки Японії у Другій Світовій війні, Мас Ояма впав у відчай і депресію і майже закинув тренування. На щастя для нас, Co Нeй Чу вже увійшов в його життя. У той час майстер Со, кореєць, земляк Оями, що живе в Японії, був одним з кращих майстрів Годзю Рю (Годзю-рю). Він був відомий, своєю фізичною і духовною силою. Саме він заохочував Мас Ояму, присвятити своє життя Шляху Воїна. Він запропонував, щоб Ояма усамітнився від суспільства і протягом 3 років займався тренуванням духу і тіла.

У 23 річному віці Мас Ояма зустрів Ейджі Йошікаву, автора роману “Мусаші” (Мусасі) основаного на житті та діяльності найбільш відомого Самурая Японії. І роман, і автор допомогли Масутацу Оямі глибше зрозуміти кодекс Самурая – Бушидо і його сенс. У той рік Ояма вирушив на гору Мінобу (Minobu) в Префектурі Чіба (Chiba), де Мусаші заснував свій стиль бою на мечах Ніто-рю (Ніто-рю). Ояма думав, що це буде відповідним місцем, щоб почати суворі тренування. Серед речей, взятих з собою, була копія книги Йошікави. Студент на ім’я Яширо (Ясиру) пішов з ним.

Самотність дуже важко переносилося, і після 6 місяців тренувань Яширо таємно втік вночі. Це важко позначилося на Оямі, і бажання повернутися в суспільство стало ще сильніше. Зі Неї Чу великою кількістю прикладів переконав Ояму продовжити тренування, і Ояма прийняв рішення стати найсильнішим каратистом Японії. Проте, незабаром, людина, що постачала Оямі кошти на проживання, проінформувала його, що не здатна більше підтримувати Ояму і ось, після чотирнадцяти місяців, Ояма був змушений закінчити своє усамітнення.

Через кілька місяців, у 1947 році, Мас Ояма виграв Перший, після Другої Світової війни, Всеяпонський турнір з карате. Однак він все ще відчував у душі порожнечу через те, що не зміг провести три роки в самоті. І тоді Ояма вирішив повністю присвятити своє життя карате. Він почав знову, цього разу на горі Кіeзумі (Kiyozumi), також у префектурі Чіба (Chiba). Це місце він вибрав для свого духовного піднесення. Тепер його тренування були фантастичними по навантаженнях – по 12 годин на день, кожен день без дня перерви. Стоячи під холодними струменями водоспадів, кидаючи річкові каміння руками, використовуючи дерева як маківару, здійснюючи сотні віджимань він загартовував своє тіло. Щодня також включав вивчення наукових праць класиків Бойових мистецтв, Дзен і філософії. Після вісімнадцяти місяців він завершив своє усамітнення впевненим у собі і здатним повністю себе контролювати.


Тренувальний процес Оями

У період недовгої, але плідної аскези в горах Ояма жив за суворо розробленим режимом, який нерідко фігурує в біографіях майстра і служить повчанням легковажним учням:

04:00 – підйом. Медитація з закритими очима – 10 хв.
Біг підтюпцем по горах – 2 години.
07:00 – приготування їжі.
08:00 – трапеза, що поєднує сніданок та обід.
09:00 – початок тренувань.
Десять разів виконати комплекс із п’яти вправ:
-підняти 20 разів шістдесяти кілограмову штангу;
-віджатися на пальцях 20 разів;
-віджатися в стійці на руках 20 разів;
-підтягнутися на перекладині 20 разів;
-завдати по 20 ударів кулаком справа і зліва в маківару.
Після виконання кожного комплексу зробити дихальні вправи і негайно приступати до наступного комплексу. Після десятиразового виконання зазначеного комплексу відпочинок до 11 години.
11:00 – виконання ката.
При цьому щодня виконувати по 100 разів яку-небудь одну ката. Hаприклад, в перший день Хей’ан-1, в другій Хей’ан-2 і т. д., поки не будуть виконані всі п’ять комплексів Хейан, а потім виконувати їх у зворотному порядку. Те ж саме зробити з іншими ката.
14:00 – Наступні вправи:
-Підняти шістдесяти кілограмову штангу 20 разів, потім поступово нарощувати навантаження.
-Зробити віджимань 1000:
200 разів на двох пальцях,
200 разів на чотирьох пальцях,
400 разів на п’яти пальцях.
Перед кожним комплексом робити невелику перерву.
-Іноді для різноманітності робити 1000 віджимань на кулаках з перервою після 500.
15:00 – Наступні вправи
– розробка прийомів спарингу;
– вправи з маківарами;
– лазіння по канату;
– вправи для черевного преса – 200 разів;
– розбивання каміння.
17:00 – приготування їжі. Вечеря.
18:00 – медитація і відхід до сну.
На додаток до цього графіку зауважимо, що багато подвижників і ентузіастів кемпо дотримувалися подібного розпорядку дня – не рік і не два, а двадцять, тридцять років, або все життя.


Показові бої Оями

Для майстра, який вирішив кинути виклик найбільшим школам, що бажає впровадити нову методику навчання карате, однієї перемоги на чемпіонаті було явно недостатньо. Людина, цілком сучасного складу, Ояма швидко зрозумів, що допомогти йому в такому сміливому починанні зможе тільки гучна реклама. З властивою йому цілеспрямованістю він зайнявся підготовкою грандіозної рекламної компанії, відточуючи чисто трюкові номери. У 1949 р. він оселився в халупі біля міської бойні і провів там сім місяців, вивчаючи звички тварин. Він розробив новий спосіб забою биків голими руками, навчившись відрубувати тваринам роги під корінь ударом “рука-меч”.

У 1950 році, засновник (Сосай) Мас Ояма почав демонструвати свою силу, борючись з биками. Всього, він боровся з 52 биками, три з яких були вбиті, і 49 бикам обрубав роги ударом руки “шуто” (Shuto). Не можна говорити про те, що йому це було легко зробити. Ояма любив згадати про свою першу спробу, що закінчився лише тим, що розлютив бика. У 1957 році в Мексиці, у віці 34 років, він був на межі смерті, коли бик рогом пропоров Ояму. Ояма зумів звалити бика і відрубати йому ріг. Він був прикутий до ліжка протягом 6 місяців, відновлюючись від смертельної рани. Товариство захисту тварин Японії виступило з протестом проти боїв Оями з тваринами після того як Ояма оголосив про намір провести бої з тигром і ведмедьом, хоча бики, убиті Оямой були призначені для бойні.

У 1952 році, Ояма відправився в гастрольну поїздку по Сполучених Штатів, де справив фурор і привів у цілковитий ажіотаж публіку, демонструючи надлюдські номери. Справді, як повинні були реагувати американські глядачі, коли заїжджий майстер колов, ніби порцелянові, величезні каміння, зносив шийки пивних пляшок, і пляшки при цьому не падали, бив себе молотком по кісточках пальців, пробивав руками і ногами товсті дошки, покладену в п’ятнадцять-двадцять шарів черепицю? Ояма подорожував по Сполучених Штатах протягом року, демонструючи свою майстерність карате вживу і по національному телебаченню.

Протягом наступних років, Ояма викликав на поєдинок майстрів різних видів бойових мистецтв, у тому числі і боксерів, і провів 270 поєдинків з різними бійцями. Більшість бійців було подолано одним ударом! Боротьба ніколи не тривала більше трьох раундів, і дуже рідко тривала більше декількох секунд. Його принцип боротьби був простий: він зближувався з суперником і завдавав удару, в результаті якого суперник отримував перелом. Якщо суперник блокував удар, то блок був зім’ятий або розбитий. Якщо суперник не блокував атаку, то ребра були зламані. Ояма став відомим як “Рука Господа” (Godhand), як живий прояв принципу японських воїнів: Один удар – смерть. Це було справжньою метою техніки карате. Хитромудра техніка ніг і складні прийоми були вторинні (хоча застосовувалися ним дуже ефективно).


Історія Кіокушинкай

У 1953 році Мас Ояма відкрив свій перший доджо (додзьо) в Медзіро (Mejiro) у місті Токіо. У 1956 році, перший постійний доджо був відкритий у колишній студії балету за територією Університету Рікко (Rikkyo), в 500 метрах від нинішнього Японського центрального Доджо (Хомбу Додзьо). До 1957 року було 700 членів, незважаючи на велику кількість не витримали важких виснажливих тренувань. Практики інших стилів приїжджали в доджо Мас Оями, щоб навчитися тут повноконтактній боротьбі. Один з перших інструкторів, Кенджі Като, говорив новоприбулим фахівцям інших стилів, щоб дотримувалися техніки інших стилів, і вивчали будь-які прийоми і методи, які були б хороші в реальній боротьбі. Це і було те карате, яке розвивав Мас Ояма. Він брав методи і прийоми з усіх бойових мистецтв і не обмежував себе одним карате. Члени доджо Оями серйозно підходили до вивчення бойових прийомів, вбачаючи в цьому перш за все мистецтво ведення бою. Невеликі обмеження були введені при проведенні куміте – удари в голову наносилися відкритою долонею чи кісточками кулака, обгорненими рушником. Захоплення, кидки, і удари в пах були дозволені. Травми були звичайним явищем, і відсів учнів був дуже високий (більш ніж 90%). Учні не мали жодних поблажок незалежно від їх офіційного статусу, кожен отримував те, що він заслужив.

Тепер нарешті можна було подумати про відкриття власної школи. Ояма приступив до створення нової школи карате – Кіокушинкай (Товариство Абсолютної істини) відкрито протиставивши її всім раніше існуючим напрямам та стилів кемпо. Світовий центр школи Мас Оями був офіційно відкритий у червні 1964 року, і було прийнято назву Кіокушин, що має значення – Абсолютна істина. З тих пір, Кіокушин поширився більше ніж у 120 країнах світу, і на даний момент зареєстрованих членів IKO десятки мільйонів, тобто це одна з найбільших організацій бойового мистецтва у світі. Але що це – тріумф нового вчення? Hі, швидше за все – це оптимальна реалізація всієї спадщини кемпо, безсмертних заповітів старих майстрів. Сам Ояма не приховував еклектичної спрямованості своєї школи. Відмовившись від догматичних установок традиційних бойових мистецтв і насамперед від вузькосектантського підходу, він зробив генеральну ревізію всіх видів єдиноборств без зброї і зі зброєю з метою відібрати необхідні для своєї системи елементи. Всі вони в комплексі покликані були забезпечити вимоги школи: силу, стійкість, ефективність. Ояма ввів багато нових, запозичень і винайдених комбінацій в тактику вільного спарингу (дзю-куміте), тим самим, безперечно, поповнивши арсенал карате, хоча в його розробках ми і не знайдемо стрункої системи, пов’язаною з філософськими і космогонічними моделями, який могли похвалитися старі континентальні школи.

Головне у системі Ояма, що знаходить відгук у серцях мільйонів, не суха теорія, не медитація і не розучування цілком стандартних ката, а практична віддача, максимальна ефективність. Для своїх учнів Ояма розробив цілий каскад запаморочливих трюків, що втілюють вищі досягнення карате на фізичному рівні:
– Пробиття підвішеного на двох нитках листа тонкого рисового паперу ударами кулака і пальців руки;
– Розколювання підвішеної на мотузці дошки (або цегли) ударами кулака, ліктя, ребром долоні, ребром стопи і передньою частиною стопи з положення стоячи на землі або в стрибку;
– Розколювання декількох дюймових дощок у руках двох асистентів усіма можливими ударами рук і ніг, у тому числі і в стрибку на висоті близько двох метрів;
– Розколювання плаваючої в бочці з водою дюймової дошки;
– Розколювання руками, ногами і головою до двадцяти шарів черепиці;
– Розколювання ударом “рука-меч” або “залізний молот” трьох покладених одна на одну цеглин;
– Розколювання ударом “рука-меч” трьох покладених одна на одну, з проміжками, крижаних плит товщиною в три дюйми кожна;
– Пробиття рукою і головою крижаної брили;
– Розколювання масивних каменів ребром долоні;
– Відрубування горлечка стоячої пляшки;
– Проникнення ударом “рука-спис” у щільно пов’язаний пучок бамбукових прутів;
– Проникнення ударом “рука-спис” у підвішену коров’ячу тушу.

Всі описані дії відносяться, відповідно, до категорії позитивних (Ян) принципів активного нападу. Hе менш важливе місце в демонстраційній програмі Кіокушинкай займають і номери, що розкривають дивовижну здатність організму до пасивного опору і належать до категорії негативних (Інь). Наприклад, палиця товщиною у два дюйми ламається при ударі об голову, спину, груди, руки або ноги спокійно стоячої людини. Або таке: людина лягає спиною на дошку з цвяхами, на груди їй кладуть гранітний валун вагою не менше 50 кілограмів і розбивають валун ударом кувалди. Вражаючи. Втім, ще більш неймовірні трюки демонструють індійські йоги-факіри або китайські майстри цигун.

Силові номери в Кіокушинкай поєднуються зі всілякими пробами на швидкість, чіткість і точність. Тут слід згадати гасіння свічки на відстані різними ударами рук і ніг, розрубування ребром долоні сірникової коробки з тонкої фанери, висмикування паперового листа з-під пачки сигарет, склянки або стоячої сигарети, струшування попелу із запаленою сигарети в зубах партнера ударом ноги і тому подібні фокуси, розраховані на видовищний ефект. Однак Ояма приваблював прихильників не тільки цирковими виставами. Він особисто тренував спортсменів з багатьох країн, подорожував по всьому світу з лекціями і показовими виступами. Його перу належить чимало книг, брошур, технічних посібників і розробок. На його замовлення знято безліч рекламних фільмів – документальних і художніх. Але що особливо важливо – його вихованці перемагають на чемпіонатах. І не випадково його школа Кіокушинкай не входить у Всеяпонську Федерацію Карате, протиставивши їй свою Всесвітню федерацію. Ояма ішов своїм шляхом.


Смерть Оями

Сумно, але в квітні 1994 року в 70 річному віці засновник Кіокушин карате Мас Ояма помер, від раку легенів, хоча не був курцем. Він залишив відповідальним за організацію, в той час учня 5-ого дана, Шокея Мацуї. Ця обставина привела до багатьох політичних і економічних розбіжностей у всьому світі Кіокушин, які через десятиліття все ще актуальні. У результаті відбувся розкол Кіокушин. Тепер, кожна група стверджує, що вони “одні і тільки” справжні спадкоємці Кіокушин Мас Оями, духовно або навіть матеріально. Один з керівників Кіокушин в Австралії Гаррі Роджерс навіть припустив жартома, що можливо Мас Ояма створив метушню навмисне, тому що він не хотів, щоб Кіокушин жив без нього!

Проте розумно припустити, що всі групи Кіокушин, незалежно від їх остаточної відданості, будуть підтримувати принципи і стандарти, встановлені Мас Оямою. Можливо, організації Кіокушин будуть життєздатними, і як у всіх добрих школах, деякі з послідовників, в кінцевому рахунку, залишають будинок і відкривають свої власні школи. Деякі з груп можуть, на словах, залишитися відданими принципам Кіокушин, так як зробив у 1991 р. Стів Арнейл у Великобританії.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>